Petevezeték átjárhatósági vizsgálat – HYCOSY vagy HSG
A vizsgálat során a hüvelyen át, a méhszájba helyezett kis csövecske segítségével a méh üregébe, majd onnan a petevezetékeken át a hasüreg felé kontrasztanyagot fecskendezünk.
Hycosy vizsgálatkor ultrahanggal, HSG-nél röntgen késülék igazolhatja a petevezeték átjárhatóságát vagy lezártságát.
Ha a vizsgálat sorána petevezetékek átjárhatóak a kontrasztanyag megjelenik a hasüregben és ilyenkor spontán teherbeesés lehetséges.
Ha a vizsgálat során a petevezeték(ek) lezártsága mellett észrevehető tágulat látható vagy kétoldali petevezeték elzáródás esetén további vizsgálat, legtöbbször laparoszkópia indokolt, hogy a lezárt petevezetékeket megnyissuk, mert így akár spontán teherbeesés is lehetséges.
Az eljárás során fény derülhet még a női nemi szervek egyéb eltéréseire is. Kirajzolódhat a petevezeték betegségei mellett a méh fejlődési rendellenessége, miómagöb, méhtest polipus vagy egyéb kismedencei betegség.
A vizsgálat alapvetően nem fájdalmas, csak enyhe görcsökkel járhat, fájdalmat főként a petevezeték lezártsága esetén okoz. A vizsgálatot a menstruáció utáni héten célszerű elvégezni, mikor biztosan nincsen még terhesség
A fő különbség, hogy HYCOSY-nál elkerülhető a röntgen sugárzás illetve nincs a kórházhoz kötve, így ambulánsan is elvégezhető.
A HSG egynapos kórházi benttartózkodást igényel. Azaz a beavatkozás után egy éjszakát a klinikán kell tölteni!
Maga az átjárhatósági vizsálat pár perc alatt elkészül, ezt követően pihenés javasolt. Kevés hüvelyi vérzés vagy enyhe alhasi fájdalom fordulhat elő, a komoly gyulladás igen ritka megfelelő előkészítéssel megelőzhető.
Bejelentkezés:
+36 1 456 78 99