Terhesség megállapítása
Ha a menses késik minden olyan esetben szükséges igazolni vagy kizárni a terhességet, ha a fogamzásgátlás nem történt illetve bizonytalan volt. Fontos ez a gyermekvállalóknak és azoknak is, akik egyelőre nem szeretnének terhességet.
Mivel a menstruációs ciklus nem mindenkinél szabályos, nem minden késés jelent automatikusan terhességet. Egyes nőknél a peteérés zavara áll fenn, vannak olyanok is, akiknek sohasem volt rendszeres a menses. A lényeg itt is az, hogy kívánnak-e terhességet vagy sem.
Azok a nők, akik terhességet nem kívánnak, rendszertelen vérzés esetén jobb, ha megbízható fogamzásgátló módszert választana! Bővebben a fogamzásgátlásról »
Azok a nők, akik családalapításba kezdtek, minden ciklusban jegyezzék fel a menstruációs napokat, hogy könnnyebben tudják a fogamzásra alkalmas napokat számolni.
Ha valakinél a várt menstruáció kimaradt, érdemes terhestesztet csinálni a 45 év feletti korosztálynak is, ha még rendszeres a menstruációs vérzés.
Terhességi gyanújelek
- Vérzéskimaradás
- Hányinger, hányás
- Haspuffadás
- Emlőfeszülés
Terhestesztek
Gyorsteszt vizeletből
A megtermékenyült petesejt néhány nap után beágyazódhat a méh üregében és ezzel kezdetét veszi a terhesség. A terhesteszt tehát már a vérzéskimaradás után előtt is pozitívvá válhat, de azt leginkább a vérzéskimaradás után érdemes csak megcsinálni. A terhesség korai kimutatására szolgáló 10 mIU / ml érzékenységű terhességi tesztcsík a megtermékenyítéstől számolva a 7. napon már pozitív lehet, bár fontos tudni, hogy mindenkinél más-más értékeket mutat a hcg hormon a vizeletben a terhesség korai szakában.
A vizeletbe mártott terhességi teszt pozitivitását a magzatboholy által termelt HCG (humán gonatropin hormon) nevű hormon okozza, amelynek termelődése a beágyazódáskor indul meg.
Tudni kell, hogy a gyógyszertári tesztek pontossága elég jó, bár közel sem 100%-os. Sok esetben téves eredményt adnak, amibe persze bele kell számítani a tesztet végző személy bizonytalanságát is.
Kétes esetben is érdemes nőgyógyászhoz fordulni és hüvelyi ultrahang vizsgálattal a bizonytalanság többnyire eloszlatható.
Két csík általában terhességet jelent.
Egy csík negatív tesztet jelent, de ha a vérzés továbbra sem jön, érdemes egy hét - 10 nap múlva a tesztet megismételni. Ha a vérzéskimaradás erős alhasi panaszokkal, rosszulléttel jár, akkor mielőbb keressenek fel!
Terhességi hormon kimutatása vérből
A vizeletből történő terhességi hormon kimutatásnál sokkal érzékenyebb módszer az anyai vér vizsgálata. Itt sokkal alacsonyabb hormonszintek is kimutathatóak. Ezt bizonytalan esetekben, pl. méhen kívüli terhesség gyanúja esetén végezzük. Bővebben a méhen kívüli terhességről…
Nőgyógyászati vizsgálat és nőgyógyászati
ultrahang vizsgálat
Kezdetben a terhesség 4-5. hetében ultrahang vizsgálattal csak petezsák mutatható ki, benne az embryo még nem látható. A petezsákon belüli szikhólyag megjelenése már egyértelműen igazolhatja a méhen belüli terhességet. Ilyenkor tapintással még nem minden terhesség diagnosztizálható.
A 6. héttől már a petezsákban legtöbbször látható az embryo, melynek szívműködése is észrevehető vagy hallható. Nem marad tehát le semmiről az, aki biztosra megy és csak a terhesség 6. hetében jön az első vizsgálatra.
Ha nincsenek panaszok, mint a friss piros vérzés, az erős alhasi görcsök vagy a komoly rosszullét, akkor az első ultrahangot érdemes a vérzéskiamaradás utáni 2-3. héten, tehát a 6-7. terhességi héten elvégeztetni.
A tervezett ultrahang függ a terhességi kortól
- Hüvelyi ultrahangvizsgálatot a terhesség 10. hetéig végzünk
- Hasi ultrahangfejjel történik a 10. terhességi hét utáni vizsgálat
Mi lehet az oka annak, hogy nem látható a terhesség ultrahanggal?
Manapság szinte mindenki azonnal terhestesztet csinál és hamar orvoshoz szalad, de ilyenkor még nem látható mindenképpen a terhesség. Előfordul, hogy a megtermékenyülés nem akkor történt, amikor a ciklus közepén jártunk, illetve a peteérés is később volt. Ilyenkor persze a terhesség is lehet kisebb a számítottnál és legtöbbször aggodalomra semmi ok.
Ilyen esetekben azonban kontroll vizsgálatokkal (ultrahang és vérvétel) ki kell zárni a méhen kívüli terhesség lehetőségét. Bővebben lásd Méhen kívüli terhesség...
Mikor kell vetélésre gondolni?
Lásd bővebben vetélés »
Hogyan lehet az, hogy nem jött meg, és negatív
a teszt is?
A menstruáció kimaradása nem mindig jelent terhességet, de elsődleges ennek a kizárása, ezért ilyen esetekben, ha nem volt vagy bizonytalan volt a védekezés, mindig terhestesztet kell csinálni.
Bejelentkezés:
+36 1 456 78 99