Terhességi cukorbetegség – GDM – Gesztációs diabétesz mellitus
A terhesek 3-10%-ánál szűrhető ki cukoranyagcsere-zavar. A terhességi cukorbetegséget minden esetben nagyon komolyan kell venni, hiszen a kezdetben észrevétlen betegség kezelés nélkül súlyos, akár életveszélyes anyai és magzati következményekkel járhat.
Ha a terhesgondozás során a 20-24. hét között elvégzett cukorterheléses vizsgálat kóros eredményt ad, akkor sem kell elkeseredni. Az esetek nagy része pontosan tartott szénhidrát diétával egyensúlyba rakható.
A terhességi cukorbetegség okai között az öröklött hajlam mellett a mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás és az elhízás fokozódó gyakoriságával. Mára már ismert, hogy akiknek családjában gyakori a diabétesz, azoknál korai cukorterhelés is indokolt lehet.
A terhesség alatt a kismama szervezetében az inzulinnal ellentétes hatású folyamatok indulnak (pl. pajzsmirigyhormon, növekedési hormon, mellékvesekéreg-hormonok, stb.), melyek hatása a terhesség 21. hetétől fokozódik ezért a terhességi korral a várandós szervezetnek egyre több inzulint kell termelnie. Akinek a szervezet az inzulin termelés fokozására nem képes, azokban a terhesség alatt a cukorbetegség alakulhat ki.
Egy egészséges szervezetű anyukának mindez nem gond, ám az elhízás, az inzulinrezisztencia – a sejtek inzulin iránti érzéketlensége –, a mozgásszegény életmód és a veleszületett genetikai hajlam sok nő esetében oda vezet, hogy az inzulin-ellenes hormonok „legyőzhetik” az inzulint.
Milyen káros szövődményei lehetnek a gesztációs diabétesznek?
- A terhesség nehezebben fogan meg, akár meddőség is kialakulhat
- Gyakoribb a 12. hét előtti spontán vetélés.
- Gyakoribb a magzati fejlődési rendellenesség és a magzatvíz mennyisége is fokozódhat.
- A terhesség bármely időpontjában gyakoribb a magzat elhalása.
- A beállítatlan magas vércukorszint és a fokozott inzulin az átlagosnál nagyobb méretű magzat növekedéséhez vezet, ezáltal a szülés nehezebb, és az újszülött nehezebben alkalmazkodik a külvilághoz. Akár 4000g feletti súlyú óriásmagzat is születhet.
- Gyakoribb a társuló magasvérnyomás és a terhességi toxémia.
- Rosszul beállított cukorbetegség esetén méhen belüli növekedés-visszamaradással (retardációval) is találkozunk.
- A gyermek megszületése után gyakori a magzati alacsony vércukorszint (hipoglikémia), ami intenzív ellátást igényelhet.
- Gyakoribb az anyai szövődmények kialakulása is
A terhességi cukorbetegség kezelése
Igazolt betegségben az első lépés a megfelelő, személyre szabott csökkentett szénhidrát tartalmú diéta összeállítása. A diéta beállítása személyre szabott, segítséget nyújthat egy olyan táblázat, amely az ételek cukor/szénhidrát tartalmát megadja. Szénhidrát-táblázat »
A diéta mellett a rendszeres szűrővizsgálatok, azaz vércukor profilvizsgálatok indokoltak, mert a cukorháztartás egyensúlya hétről-hétre változhat.
Súlyosabb esetekben inzulinkezelés is indokolt lehet, ebben belgyógyász-diabetológus szakember segítségét szoktuk igénybe venni. Konzulens kollégák »
A gesztációs diabéteszben szenvedő kismama feladata, hogy egyenletesen tartsa vércukorszintjét. Ha a kezelőorvos úgy látja jónak, ennek ellenőrzésére rendszeres otthoni vércukormérésre is szüksége lehet.
Bejelentkezés:
+36 1 456 78 99