Mióma
A mióma a méh izomszövetének jóindulatú daganata. Időnként egy nagyobb, máskor több kisebb göbből is állhat. A kötőszövetből és az izomból álló mióma csomók mérete a gombostűfej nagyságtól a dinnye nagyságig terjedhet. A kisméretű, panaszokat nem okozó miómával sok teendő nincsen, kezelni nem feltétlenül szükséges.
A mióma hormonfüggő betegség, ezért a fogamzóképes korban alakul ki, gyakran a 25-30. életév után, s az egyik leggyakoribb nőgyógyászati megbetegedésnek számít.
Elhelyezkedését illetően megkülönböztetünk a méh ürege felé terjeszkedő, magában a méh izomzatában, vagy a méh külső felszíne felé kialakuló miómákat. A miómás betegek panaszai a miómák elhelyezkedése szerint változnak: fájdalom, vérzészavarok, meddőség, folyás, nyomásérzet – főleg a hólyagon vagy a bélen – szövődményes terhesség, problematikus szülés stb.
A mióma képződésre hajlamosító tényezők ma még nem ismertek, de az valószínűsíthető, hogy kialakulásában a hormonok is közrejátszanak. ösztrogén kezelés hatására a mióma általában megnő ugyanúgy, mint a terhesség alatt.
A mióma nem mindig okoz panaszokat. Mielőbbi felfedezéséhez célszerű a rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálat. A mióma pontos mérete és elhelyezkedése nőgyógyászati ultrahang vizsgálattal határozható meg. A kis, tüneteket nem okozó miómát rendszeresen ellenőrizni kell. A mióma azonban előidézhet alhasi fájdalmat, vérzészavart és bővebb folyást is. A megnagyobbodott mióma nyomja a húgyhólyagot és vizelési ingert, húgyúti fertőzést vagy akár meddőséget idézhet elő. Bővebben a meddőségről »
A panaszok súlyossága és a beteg életkora dönti el, hogy a miómát gyógyszeresen vagy hormonálisan kezelik ill. műtéti úton eltávolítják.
A miómát gyógyító sebészeti eljárások lehetnek konzervatív vagy gyökeres műtétek. A műtéti beavatkozás hüvelyen keresztül vagy hasmetszéssel hajtható végre, esetleg az egész méh eltávolítása is szükségessé válhat. Bővebben a műtéti megoldásokról »
Az 50 éves kor körül beköszöntő menopauza után a mióma visszafejlődhet. Ennek ellenére az utolsó havivérzés után továbbra is szükséges a rendszeres nőgyógyászati vizsgálat. A mióma nőgyógyászati vizsgálattal állapítható meg. Esetlegesen laparoszkópia – hasfalon keresztüli hasüregi tükrözés – is szükségessé válhat.
Ismeretlen eredetű kismedencei fájdalom, ill. kitapintható csomó, duzzanat érzékelése esetén feltétlenül nőgyógyászhoz kell fordulni. Hólyag- vagy bélpanaszok, megváltozott vagy rendszertelen menstruáció esetén szintén haladéktalan orvosi vizsgálatra van szükség. Mi lehet még az alhasi fájdalom oka?
Bejelentkezés:
+36 1 456 78 99