Meddőség
Meddőségnek nevezzük, ha egy párnál egy év rendszeres próbálkozást követően sem jön létre terhesség. Tudni illik, hogy a teljesen egészséges pároknál is – 1 év alatt – csak 80-85%-ban sikerül teherbe esni! Ez az érték két év alatt is csak 90% köré emelkedik.
Magyarországon jelenleg is kb. 120 ezer meddő házaspár van. Az esetek több mint 90%-ában a napjainkban használatos módszerekkel megtaláljuk az eredménytelenség okát, illetve azt kezelni is tudjuk. A fennmaradó 10%-ban vagy nem ismerik, vagy nem tudják kezelni a rendellenességet.
A páciensek sokszor, főleg 35 éves kor felett nem várják ki a definícióban szereplő 12 hónapot, hanem hamarabb jelentkeznek és ez így teljesen rendjén is van. Hiszen 39 évesen másképp állunk a kivizsgáláshoz és a kezeléshez, mint 29 évesen.
A meddőség manapság egyre gyakoribb, de szerencsére igen ritka az, amikor ezen nem lehet segíteni.
Elsődleges sterilitásnak hívják, mikor a nő korábban még soha nem volt terhes. Másodlagos meddőségnek nevezzük, mikor már korábban volt terhes, de később nem tudott teherbe esni.
A meddőség a partnerek közös problémája, ezért általában meddő párról szoktunk beszélni mindaddig, amíg nem derül ki, hogy mi a probléma oka. Ismert adat, hogy a gyermektelen házasságért 40%-ban a férfi, 40%-ban a nő, 20%-ban mindkét fél rendellenességei tehetők felelőssé.
Habituális vetélés
A meddőségen belül megkülönböztetjük azokat, akik nem képesek teherbeesésre, illetve akik a megtermékenyülés után nem tudják terhességüket kiviselni. Ha valakinél egymás után több, mint két spontán vetélés zajlott le, azt ún. szokványos (habituális) vetélésnek nevezzük. Ilyenkor is meddőségi kivizsgálás szükséges. Bővebben a vetélésről »
A meddőség kivizsgálásának menete
Igen fontos, hogy meddő párról beszélünk és nem terméketlen nőről, ezért a pár férfi és női tagjának vizsgálatát párhuzamosan, egy időben kell elkezdeni! A részletes kivizsgálási terv a női és férfi eredetű meddőség alatt található. Első lépés a részletes beszélgetés a nőgyógyászati vizsgálat során.
A meddőség kezelése
A kivizsgálást követően a legfontosabb a lépcsőzetes kezelési terv. Nem érdemes ágyúval verébre lőni, de ha az időfaktor is lényeges szerepet játszik a kezelés halogatása megengedhetetlen. A probléma megoldása minden esetben személyre szabott, minden friss lelet módosíthatja az eredeti tervet.
Ha nem akar tovább tétlenül várni, jelentkezzen kivizsgálásra!
Bejelentkezés:
+36 1 456 78 99