Vizelettartási zavar – inkontinencia
Az inkontinencia, azaz a vizelettartási zavar sajnos bármelyik nőnél panaszokat okozhat, de hajlamosít rá a többszöri szülés, az elhízás és a hormonhiányos állapot. Mivel utóbbiak sok nőt érintenek, érdemes tudni, hogy a vizelettartási problémák hogyan előzhetők meg, illetve a tünetek hogyan kezelhetőek.
A női vizelettartási zavar alapvetően a nőgyógyászat és az urológia határterületét képezi, ezért mindkét szakma foglalkozik vele, de tapasztalatom szerint a hölgyek előbb keresnek fel nőgyógyászt a panaszaikkal. Már az általános nőgyógyászati vizsgálat során is lehet sejteni a későbbi tüneteket. Ha a méhtartó szalagok vagy a hüvelyfal a szülések, illetve a változókorban kialakult hormonhiányos állapot következtében megsüllyednek, szinte biztos, hogy csak idő kérdése a vizelet elcsepegése.
Kezdetben csak tüsszentéskor, köhögéskor vagy lépcsőzéskor csepeg el a vizelet, de kezeletlen esetekben idővel állandóvá válnak a panaszok. Mindenki el tudja képzelni, hogy milyen komoly a baj, ha a tünetek már mindennapokat teszik tönkre és csak állandó betét/pelenka viselése segít.
Ezért tehát minden nőnek, kivétel és korra való tekintet nélkül javasolt az intim más néven gáttorna, amely a záróizmokat erősíti meg. Ez tehát nem csak szüléskor segít a hüvely és a gát tágulásában, nem csak a szex közben lehet előnyös, hanem az általában 50 éves kor körül kialakuló vizelési panaszokra is megelőzést nyújt. Ez az egyetlen lehetőség, hogy a későbbi műtétet elkerüljük! Bővebben a vizelettartási zavarok műtéti megoldásairól »
Ha a vizelettartási zavar már kialakult, akkor érdemes urodinámiás vizsgálatot végezni, amely segít az inkontinencia típusának és mértékének meghatározásában. Az urodinámiás vizsgálat során a húgyhólyagba és a hüvelybe helyezett érzékelők segítségével a záróizom ereje és húgyhólyag nyomásviszonyai határozhatók meg. Ezáltal a gátizomtorna, a gyógyszeres kezelés, illetve a műtét hatékonysága le is mérhető!
Bejelentkezés:
+36 1 456 78 99