Hormontartalmú spirál
A spirálnál leírtak mind érvényesek a hormontartalmú méhen belüli eszközre is, de tudni kell, hogy az utóbbi gesztagén hormont tartalmaz, ezért további előnyös hatásai vannak.
A hormontartalmú spirál a normál spirálhoz hasonlóan meggátolja a megtermékenyített petesejt beágyazódását a méh üregébe, de emellett hormontartalma miatt a peteérést is és a méhnyálkahártya megvastagodását is gátolja. Mindezen összetett hatások eredőjeként még hatékonyabbá teszi a fogamzásgátlást.
A hormontartalmú spirál négy-öt centiméter körüli, lapos, rugalmas műanyagból készült kis szerkezet, melynek anyagába hormonkészítményt építettek be, amelyet folyamatosan 5 éven át ad le. A hormon lassan szívódik fel és eloszlik a méh üregében, ahol kifejti a hatását. A hormon összetétele olyan, hogy a szoptatás alatt is lehet alkalmazni, és mivel a gyógyszerből minimális anyag szívódik fel. Mivel a hatása nagyrészt helyi úton történik, így nem terheli az egész szervezet hormonnal.
A hormontartalmú spirál hormontartalma miatt receptköteles. Ára jelenleg 45 ezer Ft körül mozog, patikánként eltérő lehet. A gesztagén hormont tartalmazó méhen belüli fogamzásgátló módszer ugyan nem olcsó, de az előnyei tekintetében mindenképpen jó fogamzásgátlónak számít.
A hormontartalmú spirált egy üreges műanyag cső segítségével helyezzük föl a méhszájon át a méh üregébe, majd visszahúzzuk a csövet és a spirál ott marad a helyén. A felhelyezés általában nem jár különösebb fájdalommal, de van, aki menstruációs görcsként éli meg és néhány nőnek kellemetlenséget, enyhébb-erősebb fájdalmat okoz. A hormontartalmú spirál a felhelyezés után akár 5 évig bent maradhat a méhben, de ezt követően elveszíti hatékonyságát, ezért ezután cserélni kell.
A hormontartalmú spirál felhelyezése után pecsételő vérzés jelentkezhet, ha ez nem fokozódik, illetve ha a vérzés pirosasból barnássá válik, akkor nincsen sürgős teendő. A hormontartalmú spirál mellett ez a vérzés kezdetben jellemző, de néhány hét-hónap alatt a vérzés általában megszűnik. Az első három hónapban azonban még a méhnyálkahártyára való hatását nem tudja teljesen kifejteni. Ezért az első három hónapban előfordulhat közti vérzés, ami akár olyan is lehet, hogy az egész három hónap alatt barnás-pirosas vérzés jelentkezik. Ez igen kellemetlen sokszor, ilyenkor nagyon fontos a páciens megnyugtatása, mert a három hónap letelte után a méhnyálkahártya kellően elvékonyodik, így a gyógyszer teljesen kifejti hatását, és természetesen a menstruációs vérveszteség is lecsökken és megszűnik a barnás közti vérzés is. Bővebben a nőgyógyászati vérzészavarokról » A hormontartalmú spirált ezért lehet idősebb korban is használni, akár 40 év felett is akár a változókorban.
A hormontartalmú spirál helyzetét a felrakást követően nőgyógyászati ultrahanggal kell ellenőrizni. A spirálból műanyag zsinór nyúlik ki, amelynek segítségével ellenőrizni lehet, hogy nem lökődött-e ki a szerkezet. Ezt a jelzőszálat sem a nő, sem partnere nem szokta érezni.
A hormontartalmú spirált csak szakorvosnak szabad kiszednie, ő ugyanis méhtükör segítségével óvatosan ki tudja húzni a zsineget. Ez rendszerint gyorsabb és kevésbé fájdalmas, mint a felhelyezés.
A gyógyszer elvileg szült nőknek javasolt. Azoknak, akik még nem szültek, de és a fogamzásgátló tabletta szedésével nem akarnak bajlódni, illetve egy pár évig biztosan nem kezdenek gyermekvállalásba a hormontartalmú spirál nem szült nőknek, lehet a megoldás.
Természetesen a hormontartalmú spirál felhelyezését követően, ha bármikor meggondolja magát a páciens és gyermeket szeretne, el lehet távolítani a készítményt, és a gyermekvállalásba bele lehet kezdeni, nem szükséges türelmi idő. A születendő gyermekre nem lesz hatással a korábbi hormontartalmú spirál jelenléte. Nemcsak szült nőknek lehet alkalmas a gyógyszer. Olyan esetekben, amikor a fogamzásgátló tabletta szedése ellenjavallt, vagy pedig a páciens nem tudja megszokni a rendszeres tablettaszedést, akkor kellő orvosi ellenőrzés mellett fel lehet helyezni hormontartalmú spirált is a nem kívánt terhesség elleni védelem céljából.
A gyógyszernek nemcsak fogamzásgátló hatása van. Mivel a méhben fejti ki hatását, tehát a méh üregében viszonylag nagy koncentrációban van a hormon. Így egyéb jótékony hatása lesz. A készítmény gátolja a miómák, a jóindulatú méhdaganatok kialakulásának kockázatát, de a kialakult miómák növekedését is megakadályozhatja, illetve a méretüket csökkentheti. A méhnyálkahártya elvékonyodása miatt pedig a változókori vérzés zavarokat akadályozza meg és természetesen a méhtestrák előfordulási arányát is csökkenti.
A hormontartalmú spirál felhelyezése negatív citológia birtokában a nőgyógyászati vizsgálat során kerül behelyezésre a menses 3-5. napja között vagy a szülés/császármetszés után 6 héttel a gyermekágyas szak végén. Azért ekkor, mert ilyenkor nyitva a méhszáj. Megjegyzem, hogy a Mirenát szoptatós anyák is használhatják, mert hormontartalma nem jut be a tejbe. Ez ugyanolyan biztonságos, mint a szoptatás mellett szedhető tabletta a gesztagén tartalmú mini tabletta. Bővebben a szoptatásról »
A hormontartalmú spirál előnyei a spirálhoz képest
- A spirálnál hatásosabban akadályozza meg a teherbe esést, és ha föltették, azonnali és folyamatos biztonságot jelent.
- Nem kell megszakítani a szeretkezést a védekezéshez, illetve nem kell új eszközt beszerezni, legfeljebb 5 évenként.
- Ha az árát összehasonlítjuk a naponta szedett tablettával, akkor kiszámíthatjuk, hogy több évre alkalmazva olcsóbb is lehet!
- Nem befolyásolja az anyatej-kiválasztást, és nem borítja fel a természetes hormonháztartást, a későbbi fogamzó képességre sem ártalmas.
- Változókori vérzési rendellenesség, mióma, vastag méhnyálkahártya esetén további jótékony hatása, hogy hormonálisan csökkenti a panaszok gyakoriságát. A méhnyálkahártyát nem engedi megvastagodni, így az elhúzódó, visszatérő vérzészavar és egyúttal a hormonfüggő méhtestrák kialakulása is gátolt. Nem káros az emlőkre, a petefészkekre és nem okoz hízást.
A hormontartalmú spirál hátrányai megegyeznek a NORMÁL spirál hátrányaival
- Egyetlen plusz, említésre méltó, hogy a felhelyezés után elhúzódó, de gyenge vérzés jelentkezhet, amely a méhnyálkahártya elvékonyodásáig tart.
- Másrészről egyeseknél a menses teljesen elmaradozhat. Ennek semmiféle hátránya nincsen, de furcsa lehet
- Súlyos szövődmények igen ritkán fordulnak elő a spirál használata miatt. Van rá azonban példa, hogy vagy a behelyezésnél, vagy későbbi elmozdulás következtében sérül a méh, és ugyanúgy, mint bármely spirálnál, kezeletlen hüvelygyulladás esetén kismedencei fertőzés alakulhat ki. Ez időben kezelve megelőzhető.
- Gyakrabban fordul elő méhen kívüli terhesség a spirált használó nőknél, ez gyakran végződik spontán vetéléssel. Ha kiderül a terhesség, a spirált vagy hurkot azonnal el kell távolítani.
- Egyes férfiaknak kényelmetlen érzést okoz a spirál közösülés közben, bár ezen segíthet az orvos a zsineg megrövidítésével.
- Előfordulhat kilökődés, ezért érdemes rendszeresen ellenőrizni a zsineget. Ha a szál felkunkorodna a méhnyakba, az orvosnak kell helyre tennie.
Magyarországon a már szült nők között a hormontartalmú spirál egy ajánlott, középhosszú távú fogamzásgátlási módszer. Mivel kettős védelmet ad, akár hosszú távú megoldást is jelenthet.
Bejelentkezés:
+36 1 456 78 99