Változókori vérzészavarok
A menstruációs ciklus a hormonok kiválasztásával áll szoros összefüggésben, amely a menopauzával megváltozik. Az addigi hormonális egyensúly labilissá válik, és ez vérzési rendellenességhez vezethet. Milyen típusú vérzészavarok fordulhatnak elő? Milyen esetben kell orvoshoz fordulni?
A normál ciklus az 50. életév környékén megszűnik. Ez az esemény, a menopauza a 40. életévben, de akár jóval az 50 felett is bekövetkezhet. A menstruációs vérzések több mint 6 hónapig tartó elmaradását nevezzük menopauzának. Ha ezt a fél évet követően alakul ki vérzészavar, az nem biztos, hogy betegség miatt van, de kivizsgálást tesz szükségessé.
Metropathia
Típusosan a 40 feletti nők panasza az elhúzódó, erős, darabos-alvadékos vérzéssel és alhasi görcsökkel járó tünetegyüttes, amely hormonszint ingadozások miatt gyakori ebben az életszakaszban. A panaszok és az onkológiai éberség miatt gyakran kerül sor műtétre, azaz küretre. Milyen műtét a küret?
Posztmenopauzális vérzés
A fél évig tartó, változókori vérzéskimaradás után jelentkező, rendellenes vérzés esetén általában küret indokolt, hogy a méh rosszindulatú betegségeit kizárjuk. Bővebben a nőgyógyászati daganatokról »
A panaszok hátterében legtöbbször nem daganat, hanem szimpla hormonzavar áll, ezért a küret szövettani eredményének birtokában vagy a klinikai kép alapján gyógyszeres kezelés jön szóba, amely a méhnyálkahártya elvékonyításával a vérzészavar lehetőségét csökkenti. A kezelés történhet műtét, tabletta vagy méhbe helyezhető hormontartalmú spirál segítségével. Bővebben a Mirenáról »
Szervi elváltozások is színezhetik a képet, például a méh miómája vagy polipja is fokozhatja a vérzést, ezért a panaszok esetén a műtét előtt nőgyógyászati ultrahang vizsgálatot szokás végezni.
Visszatérő vérzészavar esetén hiszteroszkópia / méhtükrözés jön szóba, de a teljes szervezetet legyengítő erős, darabos vérzés esetén a méh eltávolításának szükségessége is felmerül. Bővebben a méheltávolításról »
Bejelentkezés:
+36 1 456 78 99