Vérzészavar
A menstruációs ciklus a hormonok kiválasztásával áll szoros összefüggésben, amely a belső biológiai órához igazodik. A női szervezet hormonális egyensúlya azonban elég labilis, ez az egyensúly már viszonylag enyhe külső hatásokra is felborulhat és ez vérzési rendellenességhez vezethet. Gondoljunk például az élsportolók tartós vérzéskimaradására vagy a vizsgaidőszakban kimaradozó mensesre a diákoknál. Milyen gyakori vérzészavarok fordulhatnak elő? Milyen esetben kell orvoshoz fordulni?
A normál ciklus 18 éves korra rendszeressé válik. A menstruációs vérzések 21-35 naponta jelentkeznek, a vérzéses napok száma legfeljebb 7 nap, a vérzés erőssége átlagos.
Késői első menses (késői menarche)
18 éves kor után sem jelentkező menstruáció, melynek hátterében számos ok állhat. Feltétlenül kivizsgálást igényel, nőgyógyászati vizsgálat és nőgyógyászati ultrahang javasolt.
Vérzéskimaradás
Ha terhesség/szoptatás és menopauza (50 éves kor körül) kizárható, akkor kivizsgálást igényel, oka lehet hormonális vagy szervi elváltozás is (pl. petefészek ciszta). Bővebben a terhestesztről »
Hipermenorrea
Rendszeres, időben jelentkező, de az átlagosnál erősebb menstruáció, amely hormonális szerekkel, esetleg fogamzásgátlóval kezelhető. A panaszok hátterében azonban szervi elváltozás, például mióma vagy méhtestpolip is állhat. Bővebben a fogamzásgátlókról »
Köztivérzés
A normál 28 napos ciklus közepén, általában az ovulációkor (tüszőérés) jelentkező enyhébb vérzés, amely kezelést csak visszatérő esetben, panaszok esetén igényel. Mikor van a peteérésem?
Metrorrhagia
Típusosan a 40 feletti nők panasza az elhúzódó, erős, darabos-alvadékos vérzéssel és alhasi görcsökkel járó tünetegyüttes, amely a szervezetet oly mértékben legyengítheti, hogy küret válhat indokolttá. E mellet a szövettani vizsgálat is indokolhatja a küretet. A vérzés oka hormonális és szervi is lehet. Milyen műtét a küret?
Menopauza
Menopauzának nevezzük azt az állapotot, amikor a változókor beköszöntével 50 éves kor körül a petefészek hormontermelése lecsökken, ennek hatására elmaradozik a menses és ez így is marad fél éven túl. Bővebben a változókorról »
Posztmenopauzális vérzés
A fél évig tartó, változókori vérzéskimaradás után jelentkező vérzés esetén általában küret indokolt, hogy a méh rosszindulatú betegségeit kizárjuk. Bővebben a változókori vérzészavarról »
Bejelentkezés:
+36 1 456 78 99